Šachovaná orlice v modrém poli křičí do světa příslušnost k Moravě z šesti vlajek krajů České republiky, ani ten Olomoucký není výjimkou. Poslanci v čele s Radkem Vondráčkem (ANO) ovšem nyní navrhují zákon, který oficiálně stanovuje podobu moravské, české a slezské vlajky a znaku. Tabule se znakem oddělí historické hranice Čech a Moravy.
„Myšlenka na vytvoření zákona se zrodila v době, kdy se slavilo výročí 1 200 let od první písemné zmínky o Moravě,“ řekl pro Olomoucký Report poslanec Radek Vondráček, politik ve Sněmovně zastupuje Zlísnký kraj. Při této příležitosti byl v Brně svolán symbolický Moravský zemský sněm, většina senátorů a poslanců byla i v tradičních krojích. „Vznikla myšlenka umožnit používat zákonem dané zemské znaky a vlajky,“ popsal vznik zákona dále Vondráček.
„Tabulí s příslušným zemským znakem se vyznačí začátek území zemí Čech a Moravy na dálnicích a silnicích zpravidla dle stavu hranice mezi zemí Českou a Moravskoslezskou ke dni 31. prosince 1948. Podrobnosti může upravit vláda nařízením.“
Pod návrhem zákona je momentálně podepsáno sedmdesát devět poslanců ze všech sedmi politických stran a hnutí ve Sněmovně, deset z nich jsou i poslanci z Olomouckého kraje. Chybí pouze podpisy Michaela Kohajdy (KDU-ČSL) a Tomáše Müllera (STAN). „Přestože jsem momentálně více v Čechách, tak jsem celým srdcem Moravák a mám radost z naší vlajky Moravy, jejíž historická hodnota byla často opomíjena,“ odůvodnil pro Olomoucký Report svůj podpis pod zákonem poslanec Martin Major (ODS). „Ústava ČR v preambuli zmiňuje dobré tradice zemi Koruny české a také výslovně Čechy, Moravu a Slezsko,“ vysvětlil Major s tím, že zákon bude symbolem jejich významnosti pro vývoj společné státnosti.
Jak budou znaky a vlajky vypadat?
„Mnoho obcí různé znaky a vlajky na Moravě vyvěšuje už teď, vychází přitom z různých historických podob, na Moravě se totiž používá i žluto-červená bikolóra. Já jsem při návrhu zákona vycházel z heraldické podoby, tedy šachovaná orlice v modrém poli,“ vysvětlil Vondráček. Podle něj jde hlavně o vyjádření pocty historickým zemím, které komunisté zrušili v roce 1948. „Nikomu nezakazujeme používání jiných moravských vlajek,“ upozornil ještě poslanec.
Zákon přesně definuje podobu znaku a vlajky Čech a Slezska a samozřejmě se věnuje i symbolům Moravy. „Znak Moravy tvoří modrý francouzský štít, v němž je stříbrno-červeně šachovaná orlice se zlatou korunou a zlatou zbrojí,“ definuje zákon moravský znak. Podobně je to i s vlajkou, ta je rovněž modrá s vyobrazenou stříbrno-červenou orlicí s korunou a orlicí.
Na rozdíl od Čech a Slezska má ovšem Morava povolenou i druhou podobu znaku a vlajky. „Znak a vlajka Moravy může být užívána i ve variantě se zlato-červeným šachováním orlice,“ upřesňuje se v návrhu zákona.