Police se zaměřila na koloběžkáře, rozdávala i pokuty

Dopravní policie společně s Městkou policií Olomouc podnikla ve čtvrtek 16. září bezpečností akci s názvem ,,Koloběžky Olomouc”. Během dopoledne zkontrolovali téměř padesát jezdců na koloběžkách. Přestupku se jich dopustilo 10, pokuty celkem dosáhly výše 3900 korun.

Cílem bylo upozornit jezdce na koloběžkách o jejich povinnostech. Platí pro ně totiž stejná pravidla jako pro cyklisty. Mezi ně patří například využívání dostupných cyklostezek, nošení přilby do 18ti let nebo vybavení koloběžky odrazkami.

,,Koloběžka musí být vpředu vybavena bílou odrazkou a za snížené viditelnosti bílým světlem. Současně musí být vzadu opatřena červenou odrazkou, červeným světlem a po bocích oranžovými odrazkami. Základní bezpečnostní pravidlo zní: Čím více, tím lépe. Důležité je být viděn. Také musí mít dvě na sobě nezávislé funkční brzdy. Doporučením je i zvonek,” uvádí mluvčí policie Petra Vaňharová.

Na koloběžce také může jet vždy jen jedna osoba, a to i včetně přepravy dětí. 

,,Podobné akce se budou do budoucna opakovat. Po Olomouci jezdí mnoho koloběžkářů a často se chovají neohleduplně k chodcům a řidičům jiných dopravních prostředků,” doplňuje Vaňharová.

Související články

Nejpopulárnější