Zdražení papíru, noví návštěvníci a zvýšený zájem o e-knihy. Olomoučtí knihovníci zaznamenávají změny, na které mají vliv roky s covidem i zdražení energií.
„Nákupy tento rok zajišťujeme z peněz, které nám Olomoucký kraj odsouhlasil vloni. Kolik dostaneme na příští rok zatím nevíme. Z našeho balíčku na knihy se hradí služba Bookport – elektronické knihy, máme zaplaceno 5 oborů a statistiky. V příštím roce určitě nárust cen pocítíme, knihy budou dražší. Pokud dostaneme stejný rozpočet, určitě za něj nakoupíme méně,“ vysvětlila pro Olomoucký Report Kateřina Adamová, vedoucí oddělení Doplňování a zpracování fondů ve Vědecké knihovně (VKOl).
Se zdražením papíru, a tedy i knih se potýká také Knihovna města Olomouce (KMOl). „Už v květnu jsme měli dokázáno zdražení papíru o 10 %, teď už vidím zdražení o 17% oproti loňskému roku. Pro nás to znamená, že budeme kupovat méně knih, budeme snižovat počet výtisků stejné knihy, takže budou lidé na knihu déle čekat,“ řekla pro Olomoucký Report ředitelka Knihovny města Olomouce Lenka Prucková.
Zároveň v městské knihovně roste zájem o elektronické knihy. Podle Pruckové si právě delší čekací lhůtu kompenzují zapůjčením e-knihy. „Pozorujeme zvýšený zájem právě o elektronické knihy. Oproti začátku roku jsme vždy dokupovali nový balíček 400 e-knih jednou za dva měsíce, teď je dokupujeme jednou za měsíc. Na těchto číslech vidíme, že to, co jsme dávali za klasické knihy, teď dáváme na elektronické, ale to je dobře. Papírová musí čekat alespoň na 6 čtenářů, aby se knihovně investice vrátila,“ popsala ředitelka KMOl.
V současné době se počty návštěvníků i výpůjček v knihovně oproti předchozím letům srovnávají těžko. Důvodem jsou roky s covidem, kdy byla knihovna otevřená či zavřená jiný počet dní, než je tomu zatím letos. „Přesto ale můžeme udělat kvalifikovaný odhad, který říká, že zatím dopady zdražování nepozorujeme a roky 2021 a 2022 jsou velmi srovnatelné. Nepozorujeme ani zvýšení počtu neregistrovaných návštěvníků, kteří by si chtěli v knihovně odpočinout, ohřát se,…“ informovala Olomoucký Report Alena Krupičková, vedoucí oddělení Knihovních a informačních služeb VKOl s tím, že dopady zdražování ve Vědecké knihovně se projeví v příštím roce a následujících letech.
Zdražování ovšem neznamená jen omezené nákupy knihovníků. Proměnila se také skupina návštěvníků knihovny. „Lidí chodí teď více, přicházejí i ti, kteří dávali přednost novým knihám. Nejde o davy, ale nárůst nových zákazníků vidět jde. Možná ale nejsou hlavním důvodem dražší knihy, ale spíš nechtějí utrácet za jinou zábavu,“ vysvětlila Prucková.