Lékaři na oddělení magnetické rezonance Nemocnice Šumperk začali využívat umělou inteligenci (AI). Zrychlila dosud poměrně zdlouhavé vyšetření a navíc generuje obraz s mnohem vyšším rozlišením. Skenovací technika založená na měření změn magnetických momentů atomových jader vodíku nejčastěji pomáhá lékařům zobrazovat vnitřní orgány lidského těla. Sdělila to ve čtvrtek mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Hanke.
„Jedná se o technologii rekonstrukce obrazu poháněnou umělou inteligencí, která z hrubých dat generuje obrazy s vysokým rozlišením. V podstatě jde o to, že se obraz nasbírá rychleji a umělá inteligence ho umí následně díky rekonstrukčnímu algoritmu dopočítat. Program navíc dokáže velmi inteligentně odstranit šum z obrazů, což vede ke zvýšenému anatomickému a prostorovému rozlišení. V konečném důsledku tak umožňuje nejen rychlejší vyšetření pacienta, ale i výsledné obrázky jsou kvalitnější,“ uvedla lékařka Irena Müllerová z pracoviště magnetické rezonance Nemocnice Šumperk.
Vyšetření na magnetické rezonanci je poměrně zdlouhavé a kvůli hluku připomínajícímu údery kladivem je pro mnohé pacienty stresující. Díky technologické novince pacienti stráví v magnetické rezonanci méně času. Podle Müllerové to ocení zejména klaustrofobici, pro které může být nehybné ležení v hlasitém tunelu velmi nepříjemným zážitkem. „Když se doba skenování navíc výrazně zkrátí, snižují se tím také šance na pohyb pacienta během vyšetření, čímž se potenciálně snižuje i riziko následných opakovaných skenů. Zároveň nám tato metoda umožňuje efektivněji tvořit tzv. 3D sekvence, které jsou v dnešní době pro hodnocení snímku magnetickou rezonancí téměř nutností,“ uvedla Müllerová.
Podle odborníků by v budoucnu umělá inteligence mohla zkrátit vyšetření na magnetické rezonanci tak výrazně, že by tento zdravotnický přístroj mohl za stejný čas vyšetřit více pacientů. Například v šumperské nemocnici magnetickou rezonanci ročně podstoupí zhruba 5 tisíc lidí, kteří na vyšetření čekají v průměru dva měsíce. Umělá inteligence už nějakou dobu pomáhá lékařům v Nemocnici Šumperk s vyhodnocováním rentgenových snímků. „Nemocnice jako jedno z prvních zdravotnických zařízení v Česku spojila síly s českou společností Carebot, jejíž asistenční software pomáhá za pomoci umělé inteligence hledat v rentgenových snímcích hrudníku různé nálezy,“ uvedla Hanke.